Değişim Hareketi’nin üniversiteye hazırlanan öğrenciler için geliştirdiği “Online Bölüm Tanıtımları” hukuk ve siyaset bilimi bölümleri ile başladı. Google Meet üzerinden gerçekleştirilen etkinliklerde katılımcılar tarafından yöneltilen sorular cevaplandı. Fatma Pınar Gülseven moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiler, samimi ve verimli bir düzlemde tamamlandı.

Hukuk Bölüm Tanıtımı

Hukuk bölüm tanıtımı söyleşisinde konuşan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Çağla Gülsün Erkoç, hukuk bölümü hakkında bütün merak edilenleri kendi tecrübelerine dayanarak açıkladı. Hukuk hakkında az bilinen gerçeklere, hukuk öğrencisi olmanın doğasına ve kariyer imkanlarına değinen Erkoç, disiplinli çalışmanın ve çok yönlü bir birey olabilmenin her sosyal bilimde olduğu gibi hukukta da kritik olduğunu belirtti.

Siyaset Bilimi Bölüm Tanıtımı

Siyaset bilimi bölüm tanıtımı söyleşisinin konuşmacıları İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden Ahmet Onur Güngör ve Yusuf Emir Adıyaman, ortak bir şekilde moderasyondan ve katılımcılardan gelen soruları yanıtladılar. Siyaset biliminin ve yardımcı disiplinlerinin özelliklerine değinilen söyleşide İstanbul Üniversitesinin özelliklerine de değinilerek etkinlik sonlandırıldı.

Bilimsel Etik ve Akademik İlkeler

İki etkinlikte de değinilen toplumsal algılar ve yabancı dilin önemi konusunda ise Erkoç, hukukun toplumun anladığı gibi bir bölüm olmadığı ve bilim olarak ele alınması gerektiğini söyledi. Yabancı dilin de önemine değinen Erkoç, hukuk okuyan insanın yabancı dil bilmesine gerek olmadığı yönündeki yargıya yönelik eleştirilerde bulundu. Siyaset ile alakalı kalıp yargılara değinen Adıyaman ve Güngör ise siyasetin sosyal bilimler alanında önemli bir bilim olduğuna ve bu şekilde ele alınması gerektiğine dikkat çekti. Bilimin bayağılaştırılma ve yozlaşma tehlikesine dikkat çeken Adıyaman ve Güngör, akademik ilkelerden ve etikten uzaklaşmadan bu alanın ele alınması gerektiğini belirtti.

Moderasyonun ardından katılımcıların sorularının cevaplandığı etkinlikler, başladığı samimi ve verimli ortamda tamamlandı.

Categories:

Henüz yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir