Değişim Hareketi (DEHA) ile Aras Marmara Eğitim ve Hizmet Vakfı (AREV) arasında kurulacak olan iş birliğinin çerçevelerini çizmek adına AREV Başkanı Vehbi Orakçı’nın ev sahipliğinde bir kahvaltı programı düzenlendi. DEHA Yönetim Kurulu, Sosyal Çene yazarları ve hareketimizin mensuplarının katılım sağladığı programda önemli konulara değinildi.

deha-arev-vehbi-orakci-yusuf-emir-adiyaman-meltem-suzan-zeki-ahmet-onur-gungor-cagla-gulsun-erkoc
Soldan sağa Yusuf Emir Adıyaman, Meltem Suzan Zeki, Vehbi Orakçı, Ahmet Onur Güngör, Çağla Gülsün Erkoç

Aktivist Bir Toplum, Demokratik Bir Türkiye

deha-degisim-hareketi-arev-okullari-vehbi-orakci

Kahvaltı programında Avrupa seyahatlerinden ve tecrübelerinden bahseden AREV Başkanı Orakçı, İskandinav ülkeleri başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde, vatandaşların birden fazla sayıda sivil toplum kuruluşuna üye olduğunu ifade etti. Bu durumun ülkemizde olmadığını ve toplumsal sorunlarımızdan bir tanesinin de gönüllülük eksikliği olduğunu belirten Orakçı, DEHA ve AREV iş birliğinin bu konuya çözüm olabileceğine inandığını belirtti.

Orakçı’nın söylediklerine katıldığını ve söz konusu durumun aslında çok daha büyük sorunlara yol açtığını ekleyen DEHA kurucularından Ahmet Onur Güngör ise, “Demokrasilerde önemli nokta halkın demokrasi kültürüdür. Eğer halkın demokrasi kültürü dört ya da beş yılda bir oy kullanmaktan öteye geçemiyorsa o demokrasi sağlıklı değildir. Sivil toplum, seçimler arasında oluşan bu periyotlarda halk ile iktidar arasındaki tek gerçek bağı oluşturur.” dedi.

deha-degisim-hareketi-arev-okullari-vehbi-orakci

DEHA kurucusu ve gazeteci Meltem Suzan Zeki, sivil toplumun gelişimindeki bu eksikliğin yalnızca demokratik bir sorun değil hayatımızın her alanını etkileyen büyük bir mesele olduğunu ifade etti. Zeki, 13 yıl önce kurmuş olduğu Sosyal Çene, kurucuları arasında bulunduğu DEHA ve şimdi de AREV ile birlikte bu sorunların çözümlerinin uzak olmadığını kaydetti.

Farklılıklara Saygılı ve Çoğulcu Bir Anlayış

Farklı fikirlere, kültürlere, etnik kökenlere, dillere ve yaklaşımlara eşit mesafede olunması gerektiği konusunda hemfikir olan katılımcılar, yalnızca mesafenin korunmasının değil bu farklılıklara saygılı olunmasının gerektiğinin de altını çizdiler.

deha-degisim-hareketi-arev-okullari-vehbi-orakci
Toplantıya katılanlar iletişim ve değerlendirme formları ile fikirlerini belirttiler.
deha-degisim-hareketi-arev-okullari-vehbi-orakci

Saygı ve birlikte yaşama kültürünün gelişmiş bir demokrasi olmanın anahtarı olduğunu söyleyen DEHA kurucularından Yusuf Emir Adıyaman ise ırkçılık ve faşizmin insanlığın en büyük sorunlarından birisi olduğunu ekledi. Yapılacak olan iş birliğinin bu büyük iki soruna en güzel çözümlerden birisi olduğunu belirten Adıyaman, bundan sonraki süreçte de toplantıdaki bütün katılımcıları aralarında görmek istediklerini ifade etti.

İstişare toplantısının sonunda bütün katılımcıların aynı fikirde olmaları ve tespit edilen sorunların üzerine konuşulan yöntemlerle gidilmesinin gerekli olduğunu belirtmeleri üzerine yapılacak olan iş birliğinin genel hatlarına karar verildi.

Categories:

Henüz yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir